Aktuelles aus Prishtinë (Pristina), Mitrovica, Prizren, Prizeren, Pejë, Pec - Historisches zu Kosova und UCK
13:13
26.10.2020
Gjermanisht-shqip -Keine Stellungnahme gegenüber den Medien- Der deutsche Diplomat und EU Beauftragte für Kosova Wolfgang Ischinger, traf am gestrigen Donnerstag in Prishtina, „Premierminister“ Agim Ceku und „Präsident“ Sejdiu. Gegenüber der Presse wurde von Ischinger keinerlei Erklärung abgegeben. Heute trifft sich Ischinger mit Parlamentspräsident Kolë Berisha, sowie mit den Führern der "Oppositionsparteien", PDK und ORA.

Herr Ischinger will bis Samstag in Prishtina verweilen. Ischinger hat auf dem Balkan einen mehr als schlechten Ruf. Im Jahr 1995 fädelte der deutsche Diplomat die offizielle Teilung Bosniens entlang ethnischer Kriterien mit ein. Es ist kein Zufall, dass Ischinger kürzlich die Bemerkung über eine mögliche Teilung Kosovas fallen ließ. Die deutsche Diplomatie stellt sich innerhalb der Troika ( USA- Russland EU) die Aufgabe in Kosova doch noch ein EU Protektorat, EUMIKISTAN zu errichten. Als Formel dafür gilt -Ahtisaari-Plan minus X-.
Ishinger takon Sejdiun dhe Cekun, asnje njoftim per mediaArkiv
Përfaqësuesi i Bashkimit Evropian në treshën ndërkombëtare që udhëheq bisedimet për statusin e Kosovës, Vofgang Ichinger ka filluar sot vizitën e tij tri ditëshe në Kosovë. Me të mbërritur në Prishtinë Ichinger ka takuar vrc e vec presidentin e Kosovës, Fatmir Sejdiun dhe kryeministrin Agim Çeku. Pas takimeve nuk kishte prononcime për media ndërkaq bazuar në deklaratën e mëhershme të anëtarëve të Ekipit të Unitetit, Ichinger po e realizon këtë vizitë në kuadër të përgatitjes së takimit të 30 gushtit në Vjenë, ku pala kosovare dhe ajo e Serbisë do të zhvillojnë takime të ndara me treshën. Nesër Ichinger do të takojë kryetarin e Kuvendit të Kosovës, Kolë Berisha dhe udhëheqësit e opozitës. Në bazë të njoftimeve nga misioni i BE-së në Prishtinë, diplomati Ichinger e përmbyll këtë vizitë të shtunën.