Aktuelles aus Prishtinë (Pristina), Mitrovica, Prizren, Prizeren, Pejë, Pec - Historisches zu Kosova und UCK
05:26
26.11.2020
Fotoausstellung und Film im Nationaltheater Prishtina-Dhuna e pushtetit të dhunshëm

Ab 15 Uhr zeigt heute die LPV- „ Bewegung für Selbstbestimmung“  im Nationaltheater von Prishtina,  unter dem Motto: -„ Die Gewalt eines gewaltsamen Regimes“  Dokumentationsfotos zu der Gewaltorgie am 10. Februar in Prishtina. Die Dokumente belegen deutlich die Verletzung der Menschenrechte in Kosova.

Sie zeigen exakt mit welcher Gewalt und Barbarei die Polizeikräfte gegen die Demonstranten vorgingen. Gegen Abend wird am selben Ort ein Film zu den Ereignissen vom 10. Februar gezeigt. Eingeladen sind insbesondere Medienvertreter, um sich nochmals von den Vorgängen ein genaues Bild zu machen.

Dokumentation
Dhuna e pushtetit të dhunshëm

Sot, Lëvizja VETËVENDOSJE! do të organizojë eksponimin e fotografive të cilat paraqesin dhunën e policisë të ushtruar në demonstratën e 10 shkurtit. Këto fotografi do të paraqiten te Teatri Kombëtar në Prishtinë, dhe do të fillojë prej orës 15:00. Bashkë me fotografitë do të paraqiten edhe nenet e veçanta të Konventës evropiane për të drejtat e njeriut të cilat janë shkelur gjatë këtij intervenimi të dhunshëm të policisë. Përderisa në orët e mbrëmjes në të njëjtin vend do të shfaqet filmi dokumentar për demonstratën e 10 shkurtit.

Ftohen të gjitha mediat të marrin pjesë në këtë aksion dhe ta shpërndajnë të vërtetën rreth 10 shkurtit gjithandej nëpër Kosovë.

Lëvizja VETËVENDOSJE!