Aktuelles aus Prishtinë (Pristina), Mitrovica, Prizren, Prizeren, Pejë, Pec - Historisches zu Kosova und UCK
23:25
19.09.2020
deutsch-albanisch gjermanisht-shqip Seit dem Anschlag auf das Cafe Dolce Vita im serbisch dominierten Nordteil Mitrovicas am 26. August war die Brücke über den Fluß, in der geteilten Stadt Mitrovica für Zivilpersonen vollständig gesperrt. Am 23. September gab der verantwortliche Polizeisprecher der UNMIK in Mitrovica Larry R. Miller bekannt:

„ Am Montag den 25. September ab 7 Uhr wird die Brücke wieder für die Bürger offen sein“. Gleichzeitig kündigte Miller scharfe Kontrollen durch Militär und Polizei an. Die Brücke war vom 26. August bis 7. September für jeglichen Verkehr gesperrt. Seit dem 7. September konnten nur Fahrzeuge der UNMIK, der OSBE und der KFOR, die Brücke passieren.Ura e Mitrovices rihapet edhe per qytetaretUra qytetit të ndarë të Mitrovicës pritet të rihapet të hënën në mëngjes për qytetarët.
Zëdhënësi rajonal i policisë së UNMIK-ut, Larry R. Miller, bëri të ditur sot se kalimi i veturave dhe këmbësorëve do të lejohet në të dy drejtimet, nga veriu dhe jugu, nga ora 07:00 e 25 shtatorit. Për kalimin e sigurt në urë, tha ai, parashikohen masa të posaçme sigurie, përfshi praninë e policëve kosovarë dhe atyre ndërkombëtarë.
Ura u mbyll pas një incidenti në kafenenë Dolce Vita në veri të qytetit, më 26 gusht, ndërsa nga 7 shtatori ajo është rihapur vetëm për makinat zyrtare të UNMIK-ut, OSBE-së, BE-së dhe KFOR-it.
|||Lajme.Net|||