Aktuelles aus Prishtinë (Pristina), Mitrovica, Prizren, Prizeren, Pejë, Pec - Historisches zu Kosova und UCK
06:50
12.12.2018

Romani nga Max Brym "Fajtorja e pafajshme" është i lire per lexues i Kosovës – Vetem po abonuar Kosova-Aktuell të lirë . Megjithatë, vetëm pas marrjes së shumës së pagesës totale për vitin 2013, 60 €- Ju gjithashtu mund të ngritur një urdhër këmbë në 5 euro në muaj. Ju lutemi të bëjë pagesën në llogarinë Rainer fjalen Sanders Kosovës KTN 3064382158 BLZ: 7011008IBAN: DE5370110088306438215 BIC: PBNKDEFF donacionet janë gjithashtu të mirëpritur.

Vollbild anzeigenNjë roman dhe një pasqyrë kronologjike lidhur me zhvillimet politike në Kosovë nga Max Brym. Pjesë nga romani nga Max Brym - Order ose të blerë direkt” -Zotërinjtë e Drenasit -Për burra të caktuar në Prishtinë Albana konsiderohet, kërkohet e porositet si një Escortlady. Sot ajo është porositur të shkojë në një restorant luksoz në Parkun e Gërmisë buzë Prishtinës. Ajo shoqëron një grek me një kostum të zgjedhur me shije. Ai prezantohet vetëm si

„In solchen Augen liegt der Tod“ von Rexhep Qosja. „Die Verfolgung der Albaner im ehemaligen und heutigen Jugoslawien bildet den Hintergrund zu diesem Roman, dem Werk eines kosovo-albanischen Autors, das in deutscher Sprache erhältlich ist, eine literarische Meisterleistung in einem zwischen der Erzähltradition von Tausendundeiner Nacht und westlichen Schreibschulen stehenden Stil, zugleich ein erschütterndes politisches Zeugnis, eine vor zwei

Të nderuar lexues, tashmë mund ta lexoni romanin e Max Brymit “Fajtorja e Pafajshme” edhe në gjuhën shqipe. Libri i përkthyer në shqip sapo është botuar, dhe ju shqiptarë që jetoni në diasporë mund ta porositni librin nëpërmjet e-mailit: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. Bashkë me shërbimin postar libri kushton 10 euro. Pra të gjithë ju që jeni të interesuar mos hezitoni dhe porositni këtë

Vollbild anzeigenAm vergangenen Samstag wurde in Prishtina das Buch von Max Brym „ Schuld ohne Schuld ein Leben in Kosova“ vorgestellt. Die Buchpräsentation fand in dem bekannten Cafe  Dit e Nat statt. Anwesend waren sehr viele Medien und

Vollbild anzeigenFtesë Ftoheni të merrni pjesë në promovimin e librit “Schuld ohne schuld” (Faj pa faj) të autorit Max Brym, nga Mynih dhe bashkëpunëtor i Universitetit të Prishtinës. Promovimi do të mbahet në “Dit’ e Nat’”, të shtunën, më datë 19 janar 2013, në ora 19:00. Libri që do të promovohet, ka pasur mjaft sukses në shtetet gjermanofolëse ku ka shqiptarë, ndërkaq të shtunën vjen i

Vollbild anzeigenNjë roman dhe një pasqyrë kronologjike lidhur me zhvillimet politike në Kosovë nga Max Brym > Parathënie - Lexueses dhe lexuesit të nderuar fati i Albana Z. nga Kosova i paraqitet në formën e një romani të shkurtër. Kjo histori kosovare nuk është një trillim i thjeshtë. Mijëra femra jetojnë ashtu siç jetoi dhe po jeton sot Albana Z. Unë i njoh të gjithë personazhet. Emrat e