Aktuelles aus Prishtinë (Pristina), Mitrovica, Prizren, Prizeren, Pejë, Pec - Historisches zu Kosova und UCK
06:11
23.09.2020
gjermanisht-shqip Keine Zwischenfälle bei der Demonstration der LPV in Prishtina

Am gestrigen Samstag demonstrierten einige tausend Menschen unter dem Motto -“ Für die Freiheit“ durch Prishtina. Die Demonstration der „ Bewegung für Selbstbestimmung“ verlief absolut friedlich. Der Marsch begann vor dem Zentrum der LPV und endete am Skënderbeu- Platz. Die Demonstration war sehr diszipliniert und kämpferisch. Immer wieder waren Parolen wie „ Selbstbestimmung“ und für die „ bedingungslose Freiheit von Albin Kurti“ und „aller politischer Gefangener“ zu hören.

In den Reden wurde die koloniale UNMIK Herrschaft und der Ahtisaari Plan scharf verurteilt. Gefordert wurde das elementare „Recht auf Selbstbestimmung“. Auf der Abschlusskundgebung wurde ein Grußwort von Albin Kurti aus dem Gefängnis, an die Versammelten verlesen. Darin stellte Albin Kurti nochmals klar, dass Überwachung ( überwachte Unabhängigkeit) eben Überwachung sei und nichts mit Freiheit, Unabhängigkeit und Selbstbestimmung zu tun hätte. Am heutigen 1. April führt die LPV vor dem Nationaltheater eine öffentliche Veranstaltung „ Für die Lügner“, gemeint ist die albanische Verhandlungsgruppe, durch.

Dokumentation aus Lajm. Net.


Albin Kurti: Pavarsia e mbikqyrur eshte pavarsi e mbikqyresitE qetë dhe paqësore, fillim e mbarim, u zhvillua sot në Prishtinë protesta e qindra veprimtarëve të Lëvizjes Vetëvendosje, që bënë thirrje për lirimin e menjëhershëm nga burgu të kryetarit të tyre, Albin Kurti dhe për të drejtën e vetëvendosjes dhe pavarësinë e plotë të Kosovës.
Protestuesit, më të paktë se herët e tjera, patën të gjitha rrugët të hapura dhe përkujdesjen e policisë për sigurinë. Edhe marshimi i tyre ishte më i shkurtër dhe filloi nga selia e Vetëvendosjes, në Qytezën Pejton, deri te Sheshi Skënderbeu. Që aty, pasi dhanë mesazhet e tyre, protestuesit u shpërndanë pa asnjë incident.
Në protestë, mes folësve të veprimtarëve të Vetëvendosjes u dëgjua edhe fjala e Kurtit, një letër e dërguar nga burgu, sipas së cilës pavarësia e mbikqyrur është pavarësi e mbikqyrësit.
Kërkesat për lirimin e Kurtit dhe të gjithë të burgosurve politikë u brohoritën vazhdimisht dhe u shoqëruan me thirrjet e pasqyruara edhe në pankartat që mbanin protestuesit: Liri për Albinin, Lirojeni Albinin dhe gjithë të tjerët, Vetëvendosje-Vetëvendosje, UÇK-UÇK.
Protestuesit hodhën gjithashtu parrulla kundër UNMIK-ut dhe Ekipit Negociator.
Masat e shtuara dhe të kujdeshme të policisë për sigurinë vazhduan gjatë gjithë ditës së sotme në Prishtinë dhe në kohën e zhvillimit të protestës. Organizimi i sotëm dukej edhe më i mirë se ai i protestës së kaluar, më 3 mars, që po ashtu ishte paqësore, për dallim nga ajo e 10 shkurtit, ku si pasojë e dhunës dy protestues humbën jetën dhe disa dhjetra të tjerë u plagosën.