Aktuelles aus Prishtinë (Pristina), Mitrovica, Prizren, Prizeren, Pejë, Pec - Historisches zu Kosova und UCK
07:15
10.08.2022
Solidarität- Solidarität- Protestiert gegen die Vergiftung der Menschen in Mitrovica Schreibt Protestnoten an die Gemeinde Mitrovica, die UNMIK und an die sogenannte Regierung. Nochmals als DokumentationSeit Tagen demonstrieren viele Bürger Mitrovicas gegen die Lagerung von giftigen und radioaktivem Material in Mitrovica. Bekanntlich lagern im Norden Mitrovicas


giftige und radioaktive Industrieabfälle, aus dem ehemaligen Kombinat Trepca. Die dort lebenden Roma leiden unter hoher Kindersterblichkeit, Krebs, sowie Atemwegs und Bluterkrankungen. Diesen Zustand legitimiert seit Jahren die UNMIK. Jetzt tauchten viele dieser gefährlichen Stoffe im Süden Mitrovicas auf. Bürgermeister Rexhepi befürwortet die Verarbeitung, die Lagerung und den Transport des Giftes in der Stadt Mitrovica. Hunderte Bürger demonstrieren seit Tagen gegen diesen barbarischen Akt. Das Kommunalparlament wird belagert und die sofortige Beseitigung des Giftes gefordert. Bürgermeister Rexhepi von der PDK ignoriert bis dato den Protest. Genauso wie die kosovarische Presse, die mehr damit beschäftigt ist über die Urlaubsgefühle von Hashim Thaci in Kroation zu berichten, als über die Gesundheitsgefährdung der Menschen in Mitrovica. Die Proteste gegen das Gift werden organisiert von der LPV, von der „Ökologischen Partei Kosovas“, von der LDD ( Partei von Nexhat Daci), von den Bergarbeitergewerkschaften, von unabhängigen Jugendgruppen, sowie von Einwohnerzusammenschlüssen aus verschiedenen Stadtteilen Mitrovicas.

Dokumentation aus

http://www.vetevendosje.org/

 

 

 

Po të kishte treguar Bajram Rexhepi gjatë fushatës zgjedhore se do të sillte helm në Mitrovicë, asnjë qytetar nuk do t'ia kishte dhënë votën. Gjatë fushatës parazgjedhore ai u thoshte qytetarëve se, përveç që do ta bashkonte qytetin e Mitrovicës, ai do të përkujdeset edhe për mirëqenien dhe problemet e qytetarëve. Po shihet se Bajram Rexhepit dhe pushtetit qytetari iu duhet vetëm kur ata kanë nevojë për votën e tyre. Në një komunikatë të lëshuar para pak dite nga Kuvendi Komunal i Mitrovicës, thuhej: "Ne e ndajmë shqetësimin së bashku me popullatën". Qytetarët sot kanë nevojë që komuna t'ua largojë nga qyteti i tyre helmin që ua solli nëpërmjet maunave me acid disulfurik. Me sa dihet Kuvendi Komunal i Mitrovicës është aty që të gjejë zgjidhje për problemet elementare, e jo thjesht vetëm të ndajë shqetësimin së bashku me qytetarët.

Pra, përderisa institucionet komunale të Mitrovicës dhe institucionet qendrore nuk ua varin veshin protestave që qytetarët i organizojnë tash sa ditë kundër maunave të cilat dita-ditës rrezikojnë seriozisht jetën e qytetarëve, këta të fundit janë të vendosur që të mos i ndalin protestat deri në largimin e këtij rreziku serioz. Në vazhdën e këtyre protestave ishte edhe ajo e ditës së sotme, ku qindra qytetarë protestuan para Terminalit Doganor (afër fakultetit). Kërkesat e tyre tashmë janë shumë të qarta: largimi i këtyre maunave me helm, që po rrezikojnë shëndetin e popullates e veçanërisht të fëmijëve. Me këtë rast qytetarët bllokuan hyrjen për në terminalin doganor si dhe rrugën hyrëse për në qytetin e Mitrovicës për tridhjetë minuta. Ky bllokim i rrugës ishte edhe një mënyrë tjetër e shfaqjes së pakënaqësisë duke u zotuar se në protestën e ardhshme bllokimi do të jetë më afatgjatë. Në fund protestuesit u shpërndanë të qetë, duke paralajmëruar protestën e ardhshme nesër në ora 14:00 para Kuvendit Komunal.

Këshilli Organizativ i Protestave:Banorët e lagjes "2 Korriku", banorët e lagjes "Shupkofc", Partia Ekologjike e Kosovës, Lëvizja VETËVENDOSJE!, Lidhja Demokratike e Dardanisë, Sindikata e Punëtorëve të Kombinatit "Trepça", Sindikata e pavarur e punëtorëve parapensionistë të Kombinatit "Trepça", Bashkësia Islame, Këshilli i Studentëve të FXM-së, Këshilli i Studentëve të FSHTA-së, Këshilli Rinor i Mitrovicës, Qendra e Vëzhguesve "Trepça", OJQ "Bregu i Veriut" dhe Radio Mitrovica.

Këshilli Organizativ i Protestave