Aktuelles aus Prishtinë (Pristina), Mitrovica, Prizren, Prizeren, Pejë, Pec - Historisches zu Kosova und UCK
13:33
20.03.2023
Gewalt gegen Frauen und Kinder- Albin Kurti in Haft- physischer Angriff gegen Adem Demaci deutsch-albanisch gjermanisht-shqip

Am gestrigen Samstag wurden über 80 Personen von der Kolonialpolizei in Prishtina verletzt. Während der Demonstration der LPV gegen das Paket Ahtissaris, welches Kosova teilt und eine neue koloniale Struktur in Kosova zu schaffen gedenkt, kam es immer wieder zu brutalen Polizeiübergriffen. Viele der Verletzten mußten im Krankenhaus behandelt werden und ein Demonstrant verlor ein Auge.

Gegen 19 Uhr stürmten schwerbewaffnete Bullen das Büro der LPV in Prishtina. Nach einer Pressekonferenz wurde der Leiter der „ Bewegung für Selbstbestimmung“ Albin Kurti festgenommen. Dabei schlugen brutale Polizeibullen Frau Shkurta Aliu rigoros zusammen. Sie versetzten der LPV- Aktivistin mehrere Schläge auf den Kopf. Auch gegen andere Mitglieder der LPV wurde massiv Gewalt angewandt. Zu den Provokationen der kolonialen Expansionsmaschine stellt die LPV in einer Erklärung fest: „ Die Gewalt ging während der Demonstration von der Polizei aus. Sie verletzten über 80 Personen davon 9 schwer und sie setzten ihre Verbrechen am Abend im Büro der LPV fort. Viele Personen wurden verhaftet. Das Unrechtsregime setzt permanent Gewalt gegen das Volk ein. Das Regime will den Willen des Volkes durch Gewalt, durch seinen Apparat und durch seine Gerichte brechen. Das UNMIK- Kolonialregime will das Volk durch Gewalt teilen und erniedrigen. Dies wird allerdings nicht gelingen. Es ist naiv zu glauben mit Gewalt, Manipulationen und Tricks das Volk spalten zu können. Der Kampf für die Freiheit ist nicht aufzuhalten, dies vermochten in der Vergangenheit auch keine serbischen Tanks. Die Selbstbestimmung wird kommen, das Volk kämpft für seine Rechte. Der Kampf hat erst begonnen“.


Die „ Regierung“ lobt die Brutalität


Die Sprecherin der kosovarischen „Regierung“ Ulpiana Lama lobte hingegen die „ Professionalität“ der Einsatzkräfte. Dieser Aussage ist menschenverachtender Zynismus. Albin Kurti forderte die Demonstranten auf -friedlich vor das Regierungsgebäude zu ziehen- um den Protest verbal zu artikulieren. Dabei wurde eine Polizeisperre beseitigt, sofort griff die Polizei daraufhin die Demonstranten an. Zuerst griffen die internationalen Bullen gewaltsam Albin Kurti und Adem Demaci an. Als sie weder Kurti noch Adem Demaci ergreifen konnten eröffneten sie wahllos mit Gummigeschossen das Feuer, setzten Tränengas ein und knüppelten los. Ihre ersten Opfer waren ältere Frauen von der „ Organisation-“ Mütter der Verschwundenen“. Den Terror übten rumänische, italienische, deutsche und andere internationale Polizeikräfte aus. Die Brutalität der Besatzer war unbeschreiblich. Frau Ulpiana Lama nennt dies professionell. Die sogenannte Professionalität kann noch dazu führen dass ein Verletzter( er ringt nach unseren Informationen mit dem Tod) an den Mißhandlungen sterben kann. Terror gegen das Volk, Brutalität, physische Angriffe gegen Adem Demaci, das Volk wird den Besatzern und ihren Kollaborateuren die richtige Antwort geben.


Dokumentation- Erklärung der LPV-Erklärung der Regierung


Është arrestuar Albin Kurti

Policë të njësisë speciale të SHPK-së hyrën me dhunë në zyren e Lëvizjes VETËVENDOSJE!, sot në ora 19:00, dhe e arrestuan në mënyrën më brutale aktivistin e Lëvizjes Albin Kurtin. Njësiti special i policisë erdhi në zyrë pas demonstratës së sotme, dhe pas konferencës për shtyp të mbajtuar nga Lëvizja VETËVENDOSJE!. Gjatë arrestimit policët e njësitit special ishin të armatosur me pushkët e tyre automatike, të cilat disa prej tyre edhe i bënë gati me të hyrë në zyrë. Gjatë intervenimit brutal ata i gjuajtën me sprej djegës të gjithë aktivistët e mbledhur në zyrë, si dhe përdorën shkopat e gomës kundër aktivistëve të Lëvizjes. Në rezistencë kundër këtij trajtimi të dhunshëm nga ky shërbim i dhunshëm i pushtetit u lëndua në kokë aktivistja Shkurta Aliu, e cila u godit nga një polic me bombolën e sprejit djegës në pjesën e pasme të kokës. Shkurta u godit për shkak se intervenoi kundër goditjeve që policët ia bënin një aktivisti të Lëvizjes të shtrirë në tokë.

Dhuna e policisë, e filluar në rrugët e qytetit të Prishtinës, me ç‘rast u lënduan mbi 80 demonstrues, 9 prej të cilëve rëndë, vazhdoi edhe në zyren e Lëvizjes VETËVENDOSJE!. Natyrisht, pas krimit të policisë të kryer në rrugë, ata erdhën t’i arrestojnë dëshmitarët dhe denoncuesit publik të kësaj dhune – aktivistët e Lëvizjes. Për shkak se ky pushtet i padrejtë dhunën ndaj popullit e ka domosdoshmëri. Padrejtësia ndaj vullnetit të një populli të tërë mund të ushtrohet vetëm përmes dhunës, pra përmes aparatit të policisë dhe gjykatave.

Administratorët kolonial të UNMIK-ut përmes dhunës dhe dënimeve ia zgjasin jetën vetes në Kosovë. Kurse këta policë të mjerë dhe të manipuluar, për shkak se naiv, mendojnë se kjo dhunë e ndal popullin. Por populli nuk ndalet. Për shkak se ai e do lirinë. E liria është e pandalshme – përpjekjet e popullit të Kosovës për ta fituar luftën kundër shtypjes nuk i ndalën as tankset e predhat e Serbisë, e lëre më plumbat dhe gazi lotësjellës i kësaj policie robotësh të dhunshëm.

Vetëvendosja do të vie, për shkak se populli është nisur drejt saj. Ky është vetëm fillimi.

Lëvizja VETËVENDOSJE!

 

00:25/11.02.07 - Perleshjet ne Prsihtine: Qeveria e Kosoves e konsideron dhunen si profesionaleReagimi i policisë në protestën e sotme të Lëvizjes Vetvendosje në Prishtinë, ka qenë shumë profesional dhe në masën e duhur, vlerësuan zyrtarët e Qeverisë dhe të Policisë së Kosovës.
Policia nuk ka reaguar, me gjithë provokimet e shumta dhe ka ndërhyrë vetëm në momentin kur një grup demonstruesish, jo demonstruesit si tërësi, thyen rregullat e protestës paqësore, tha zëdhënësja e Qeverisë, Ulpiana Lama. Ajo vërejti se grupi i protestuesve për të cilët bëhet fjalë tentuan të dhunojnë objektet qeveritare, të thyejnë me forcë kordonin e policisë.
Vetëm në atë moment policia ndërhyri dhe u përgjigj sipas veprimeve të protestuesve. Nuk ka pasur tejkalim kompetencash, tha zëdhënësja e Qeverisë për mediat në Prishtinë.
Edhe zëdhënësi i Shërbimit Policor të Kosovës, Veton Elshani, tha se policia ndërhyri kur një grup demonstruesish u bënë të dhunshëm.
Pasi ata u orvatën të hyjnë në ndërtesat e Qeverisë e të Kuvendit, Shërbimi Policor i Kosovës, së bashku me policinë e UNMIK-ut, ndërhynë dhe përdorën forcën, që mendohet se ishte e nevojshme dhe në masën e duhur, tha zëdhënsi i policisë.
Siç bëhet e ditur, numri i të arrestuarve është rreth 15. Drejtuesit e Qendrës së Klinikave Universitare thanë se iu kishin kërkuar ndihmë mjekësore më se 70 vetë, 25 prej të cilëve u shtruan në spital, ndërsa 4 të plagosurve iu është bërë ndërhyrje kirurgjikale.
Disa mijëra vetë iu përgjigjën sot thirrjes së Lëvizjes Vetëvendosje për një demonstratë gjithëpopullore kundër Grupit Negociator dhe negociatave me Serbinë, kundër pakos së Ahtisaarit dhe Ahtisaarit, kundër entitetit territorial serb dhe Misionit Civil Ndërkombëtar që do zëvendësojë UNMIK-un.
|||Lajme.Net|||