Aktuelles aus Prishtinë (Pristina), Mitrovica, Prizren, Prizeren, Pejë, Pec - Historisches zu Kosova und UCK
20:29
26.05.2020

Der serbische Minister für Kosova, Aleksandër Vulin, wollte eine nach seiner Definition eine serbisch orthodoxe Kirche, am 7. Januar in der Stadt Gjakova besuchen. Dies gelang ihm jedoch nicht. Viele Albaner protestierten gegen den Besuch eines Regierungsmitglieds aus Serbien, welche Kosova nicht anerkennt. In einem Fernsehinterview beschimpfte der Minister die Demonstranten wild. Vulin sagte: „ Diese Leute sind keine Menschen“.

Mit dieser Äußerung benutzte Vulin, die alte serbisch faschistische Diktion. Dieser Mensch der die Sprache von Milosevic spricht, hat in Kosova nichts verloren. Wie kommt die kosovarische Regierung eigentlich dazu, Ministern aus einem anderen Staat welcher Kosova nicht anerkennt ins Land zu lassen ? Offensichtlich sind das die Früchte der Gespräche zwischen Hashim Thaci und Ivica Dacic, unter EU Regie in Brüssel. Die Demonstranten blockierten den Zugang zur Kirche. Auf den mitgeführten Parolen war folgendes zu lesen: „Aus Gjakova werden noch 60 Personen vermisst. Über 1.000 Frauen wurden im Krieg vergewaltigt. 1200 Menschen wurden im Krieg 1999 von faschistisch serbischen Banden getötet. 6500 Häuser wurden verbrannt.“Die Demonstranten stellten klar dass sie nichts gegen einfache Serben hätten, auch nichts gegen Gläubige, sehr wohl aber etwas gegen einen serbischen „Kosovo“ Minister.

 

Dokumentation aus Zeri http://zeri.info/artikulli/24310/vulin-gjakovaret-nuk-jane-njerez

 

Ministri për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Aleksandër Vulin pas dështimit që të hyjë në Kishën Ortodokse në Gjakovë, ka mbetur shumë i inatosur sa që ka fyer nënat, baballarët dhe familjarët e viktimave të luftës dhe të zhdukurve në Kosovë, të cilët protestuan para Kishës.

Ai ka thënë se ata “nuk janë njerëz”.

“Ndoshta kanë qenë shqiptarë, nuk e di, por njerëz ju siguroj se nuk kanë qenë”, ka thënë Vulin për Radio Televzionin e Serbisë.

Ai poashtu ka bërë thirrje te komuniteti ndërkombëtarë që të punojnë më shumë për sigurimin e të drejtave të serbëve në Kosovë.

Deklaratën e Vulnit mund ta dëgjoni duke klikuar këtu:

Vulinit i ndalohet vizita në Gjakovë

Ministria e Punëve të Brendshme ia ndaloi Vulinit shkuarjen në Gjakovë, njofton nëpërmjet një komunikate kjo ministri.

“Me qëllim të sqarimit te opinionit lidhur me kërkesën e Aleksander Vulin për të vizituar Republikën e Kosovës, përkatësisht komunat e Pejës, Gjakovës, Mitrovicës dhe Graçanicës, dëshirojmë t’i informojmë se ministri i MPB-së, Bajram Rexhepi, më datë 3 janar 2014, ka marrë vendim për të refuzuar vizitën e Vulinit në Komunën e Gjakovës, e paraparë për datë 6 dhe 7 janar 2014”, thotë komunikata e MPB-së, ndërsa bashkëngjit letrën e ministrit Rexhepi drejtuar shefit të Zyrës së BE-së në Kosovës, Samuel Zbogar”.

“MPB-ja siguron gjithë qytetarët e vendit se çdo vendim për lejimin apo moslejimin e vizitave të tilla merret me përgjegjësi shtetërore dhe institucionale, duke respektuar legjislacionin në fuçi dhe në përputhje me interesat e qytetarëve të vendit.

Në këtë drejtim, MPB-ja fton autoritetet komunale në Gjakovë të mos krijojnë shqetësime dhe brenga për qytetarët, para se të njihen me realitetin, i cili është se Vulinit i është refuzuar kërkesa dhe nuk do të lejohet të vizitojë Komunën e Gjakovës”, mbyllet komunikata e MPB-së.

Zhbllokohen autobusët, bllokohet hyrja e Kishës

Ndërkohë që Policia e Kosovës ka zhbllokuar rrugën afër Kishës ortodokse serbe nga automjetet, ndërsa autobusët janë nisur në drejtim të objektit, dhjetëra qytetarë të Gjakovës kanë bllokuar hyrjen e kishës, duke dashur që në këtë mënyrë t'i pengojnë të futën brenda pelegrinët serbë.

Burimet e Koha.net-it nga Gjakova tregojnë se dy autobusë me pelegrinë serbë, që kanë dashur të shkojnë në Kishën ortodokse serbe për festimin e Krishtlindjeve, janë bllokuar rreth 100 metra afër kishës.

Ata janë bllokuar nga automjetet, të cilët janë lënë në mes të rrugës. Nuk dihet se ku janë shoferët, teksa Policia e Kosovës është në kërkim të tyre për zhbllokimin e rrugës.

Besnik Sharani është arrestuar nga policia, pasi që kishte tentuar që ta bllokonte një pjesë të rrugës me drurë. Merret vesh se Sharani rrjedh nga një familje me shumë të zhdukur nga koha e luftës.