Aktuelles aus Prishtinë (Pristina), Mitrovica, Prizren, Prizeren, Pejë, Pec - Historisches zu Kosova und UCK
23:26
29.10.2020

Die grüne Karte gewährt Reisefreiheit in der EU. Mit dem haltlosen Versprechen eine grüne Karte zu erhalten, wurden insgesamt über 800.000 Emigranten und Menschen aus Kosova betrogen. Der Bruder von Hashim Thaci, sowie der Bruder des Multimillionärs Pacolli, betrogen massenhaft albanische Emigranten. Der Abgeordnete von VV ( Bewegung für Selbstbestimmung) Faton Topalli, sprach dazu im

Parlament Kosovas. Topalli machte klar, dass Rahim Pacolli und Gani Thaci,innerhalb von 15 Jahren über 200 Millionen Euro mit haltlosen Zusagen verdienten. Das Geschäft lief unter dem Firmennamen "Fabrika e Amortizerave". Diese Firma hat auch einen Sitz in Kroatien. Faton Topalli erklärte: „ "Im Namen der Emigranten und im Namen aller Bürger Kosovas klage ich diese Leute an. Viele Menschen reisten nach Kroatien bezahlten hohe Preise und bekamen nichts. Sie wurden ausgeplündert und diskriminiert“. Faton Topalli forderte unter Tumult- „umgehende Untersuchungen durch die Staatsanwaltschaft „. Parlamentspräsident Kadri Veseli bezeichnete die „ Vorwürfe als haltlos“ uns spielte demagogisch auf den „Schweizer Pass“ von Faton Topalli an. Topalli lebte früher jahrelang als politisch Verfolgter in der Schweiz. Im weiteren Verlauf der Debatte unterdrückte Parlamentsvize Haliti eine umfassende Debatte zur Rolle des PDK Geheimdienstes SHIK im Parlament.

 

 

 

 

 

Dokumentation- Artikel aus Koha Ditore zum Vorgang

 

Deputeti i Vetëvendosjes Faton Topalli ka hedhur akuza të rënda në adresë të byrosë së sigurimit të Kosovës duke thënë se janë vetë krimi i organizuar, krim që sipas tij po vazhdon që 15 vite pas luftës duke plaçkitur mbi 800 mijë mërgimtarë e që sipas tij vlera e plaçkës është mbi 200 milion euro.

Ai ka përmendur edhe emra. Tha se aktorët e krimit janë Rrahim Pacolli vëllai i ish zëvendëskryeministrit Behgjet Pacolli, dhe Gani Thaçi, vëllai i zëvendëskryeministrit e ministrit të Jashtëm, Hashim Thaçi. Ai i ka bërë thirrje publike kryeprokurorit Aleksandër Lumezi që të nisë hetimet menjëherë.

“Në emër të mërgimtarëve dhe në emër të të gjithë atyre qytetarëve të Kosovës që paguajnë çmime marramendës për të dal qoftë edhe në Kroaci dhe që e ndjejnë vetën të mashtruar, të plaçkitur dhe të diskriminuar, ftoj prokurorin e shtetit që t’i filloj hetimet”, ka thënë Topalli.

I menjëhershëm ka qenë reagimi i kreut të kuvendit Kadri Veseli i cili i tha Topallit që fillimisht faktet t’i paraqesë në prokurori e pastaj t’i bëjë thirrje në Kuvend.

“Shumë akuza po bëni këtu, kurrë nuk shkoni asnjë në prokurori, e keni vetëm për konsum, t’i fyeni njerëzit”, ka thënë Veseli. Ai gjithashtu i tha Topallit se po të ishte në Zvicër nuk do të guxonte të fliste pa fakte.

Foto Faton Topalli