Aktuelles aus Prishtinë (Pristina), Mitrovica, Prizren, Prizeren, Pejë, Pec - Historisches zu Kosova und UCK
05:03
26.10.2020

Die LDK, die AAK und Nisma erhielten bei den Wahlen in Kosova insgesamt 47 Parlamentssitze. Damit der Regierungschef Thaci gestürzt werden kann sind 61 Stimmen erforderlich. Die „Bewegung für Selbstbestimmung“ ( VV) stellt 16 Parlamentsabgeordnete. Durch ein Bündnis bzw. eine Koalition der oben genannten Kräfte kann die Regierung Thaci gestürzt werden. Die VV stellte insgesamt neun

Punkte für die Bildung einer Regierungskoalition auf. Diese Punkte setzen auf eine Beendigung des Verhandlungsprozesses mit dem serbischen Staat und beinhalten die Verteidigung des gesellschaftlichen Reichtums in Kosova. Laut Verfassungsgericht kann nur eine Koalition, die jetzige Regierung ersetzen. Zuerst wird allerdings Hashim Thaci durch die Präsidentin beauftragt eine neue Regierung zu bilden. Die PDK hat 37 Parlamentssitze. Gegenwärtig versucht die PDK scheinbar im geheimen andere Parlamentarier zu kaufen. Davor warnte gestern, die Abgeordnete der LDK Alma Lama in der Presse. Außerdem versucht der Geheimdienst der PDK, SHIK bestimmte Abgeordnete mit seinen gesammelten Erkenntnissen zu erpressen. Diese Manöver werden nach Berichten aus gut informierten Kreisen von Kadri Veseli geleitet. Der Sturz der PDK ist auch wenn man anderen Kräften gegenüber Vorbehalte hat zur nationalen Notwendigkeit geworden. In dieser Sache widerspreche ich den Beitrag von Ilir Berisha, in der gestrigen Ausgabe von Kosova- Aktuell. Die bis dato herrschende Partei PDK hat faktisch den Staatsapparat annektiert. In Kosova muss für elementare demokratische Rechte gekämpft werden. Das entscheidende dabei ist der Sturz der Regierung Thaci. Diesen Kampf für Demokratie und nationale Selbstbestimmung kann sich die „Bewegung für Selbstbestimmung“ VV nicht entziehen. Durch die gegebene Regierung wurde Kosova anhand ethnischer Linien geteilt. Die Regierung Thaci, ist eine Regierung des permanenten sozialen und nationalen Hochverrats. Der Sekretär der „Bewegung für Selbstbestimmung“ ( VV) Dardan Molliqaj, stellte gestern in einem Interview klar, dass VV keine bedingungslose Koalition eingehen wird, sondern ihren Punkten womit auch die Ablehnung des Privatisierungsprozesses verbunden ist beibehalten wird . Wenn unter den genannten Bedingungen eine Koalition zu Stande kommt ist das nach meiner Meinung gut und nicht schlecht. Außerdem will VV, die Mitglieder zu einem Abkommen mit den anderen Parteien befragen. Letzteres ist ein elementar demokratischer Akt, Dieses Vorgehen gilt es zu akzeptieren. Die einfache Ablehnung der Koalition wie es Ilir Berisha, gestern vorschlug ist für mich eine passive und ultralinke Position.

 

Hier der Bericht aus der Zeitung gazetablic zu den 9 Bedingungen von VV bezüglich einer Koalition.

 

Dokumentation

 

Blloku i partive, Lidhja Demokratike e Kosovës, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, janë në negociata politike për krijimin e disa parimeve bazë, mbi të cilat do të formohej eventualisht qeveria e ardhshme e Kosovës. Këto parti politike, që së bashku kanë fituar 47 ulëse në Kuvend, duket të jenë të shtrënguara të arrijnë një marrëveshje me Vetëvendosjen, e cila pritet të ketë 16 deputetë, për të formuar qeverinë e ardhshme.

Sekretari i Përgjithshëm i Vetëvendosjes, Dardan Molliqaj, thotë se ka një përafrim të qëndrimeve me bllokun LDK, AAK dhe Nisma dhe se, sipas tij, kjo do të shpie deri te formula e krijimit të qeverisë së ardhshme pa Partinë Demokratike të Kosovës.

Një marrëveshje e tillë bazohet mbi 9 kriteret që Vetëvendosje u ka parashtruar si kushte LDK-së, AAK-së dhe partisë Nisma, ku ndër tjera parashihet një pozicion tjetër i Kosovës në dialog me Beogradin dhe ndryshimi i politikave të privatizimit.

“Ka një përafrim të qartë të subjekteve tjera me përmbajtjen e tekstit që ne e kemi ofruar në raport me çështjen e dialogut dhe privatizimit. Pra, marrëveshja mes tri subjekteve, në njërën anë, dhe Vetëvendosjes, në anën tjetër, është e mundshme dhe mund të arrihet”, ka thënë Molliqaj.

Optimist për arritjen e marrëveshjes së bllokut të partive politike pa PDK-në, është edhe Burim Ramadani, sekretar i Përgjithshëm i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës.

Sipas tij, tashmë është më se evidente që nuk do të ketë qeveri “Thaçi 3” dhe se kjo, ka nënvizuar ai, nënkupton krijimin e një qeverie transparente, demokratike dhe të sundimit të rendit dhe ligjit.

“Të gjitha këto parti politike tashmë kanë dhënë mesazhin dhe sinjalin e qartë se do të ketë qeverisje të mirë. Normalisht, që të gjithë angazhohemi për një pozicion më të mirë të Kosovës në rajon dhe në raport me bashkësinë ndërkombëtare”, shprehet Ramadani.

Marrëveshja eventuale ndërmjet liderëve të LDK-së, AAK-së dhe partisë Nisma, në njërën anë, dhe Vetëvendosjes, në anën tjetër, do të përfshinte disa parime bazë, mbi të cilat do të mbështetej programi i qeverisjes në mandatin e ardhshëm.

Dardan Molliqaj i Vetëvendosjes thotë se nëse marrëveshja finalizohet, më pas Vetëvendosje do të organizojë edhe një referendum të brendshëm rreth asaj se a do të përfshihet apo jo në këtë koalicion.

Përveç parimeve të shprehura politike rreth dialogut me Serbinë dhe privatizimin, Vetëvendosje ka propozuar që mandati i ardhshëm i qeverisë, të cilën e sheh si emergjente, të jetë 2 dhe jo 4 vjeçar, sa e parasheh Kushtetuta e Kosovës.

“Ne, si subjekt politik, jemi të bindur që për dy vjet mund t’i kryejmë të gjitha ato procese, për të cilat po hyjmë në këtë bashkëpunim. Pra, heqjen e PDK-së nga kapja e shtetit që ia ka bërë, demokratizimin e vendit, luftën kundër krimit dhe korrupsionit, rritjen e vlerës së ndërmarrjeve publike dhe të njëjtën kohë një qasje krejt tjetër në raport me zhvillimet sa i përket shtet-ndërtimit”, deklaron Molliqaj.

Vendimi i Gjykatës Kushtetuese i publikuar këto ditë, parasheh që e drejta e propozimit të mandatarit për formimin e qeverisë nuk i takon ekskluzivisht vetëm partisë fituese.

Kështu që tani koalicioni i partive politike, LDK, AAK dhe Nisma më mbështetjen e Vetëvendosjen vlerëson se i janë shtuar gjasat që përmes krijimit të grupimit më të madh në Parlament, të formojnë qeverinë e ardhshme pavarësisht rezultatit të zgjedhjeve. /rel/

 

Quelle http://gazetablic.com/9-kriteret-e-vetevendosjes-perafrohen-koalicionin-ldk-aak-nisma/

 

Beitrag von Ilir Berisha unter http://kosova-aktuell.de/index.php?option=com_content&view=article&id=2752:kosova-warum-ich-gegen-eine-koalitionsregierung-bin&catid=31&Itemid=115

Bild in Originalgröße anzeigen Bild Dardan Molliqaj