Aktuelles aus Prishtinë (Pristina), Mitrovica, Prizren, Prizeren, Pejë, Pec - Historisches zu Kosova und UCK
03:56
06.10.2022

Von H.M Am 26. Februar 1936 wurde Adem Demaci geboren. Wir wünschen dem personifizierten Symbol des Widerstandes gegen den serbischen Chauvinismus in Kosova alles Gute zum Geburtstag. Der Politiker, Schriftsteller und Intellektuelle Adem Demaci, war insgesamt 28 Jahre in verschiedenen Gefängnissen Jugoslawiens inhaftiert. Immer kam sein Widerstand von links 

her. Der Name Demaci steht für die Verbindung von Patriotismus und Internationalismus. Nie äußerte er sich abfällig über andere Nationen. Stets trat er gegen Unterdrückung und Ausbeutung auf. Er ist und bleibt ein Symbol sowie eine lebendige Inspiration um Kosova endgültig zu befreien. Unten ein Text von Adem Demaci welcher in der Zeitung ZERI I ATDHEUT", (Stimme des Vaterlandes) Organ der Jugend der „ Kommunistischen Partei – Marxisten Leninisten in Jugoslawien“ PKMLSHJ im Jahr 1981 abgedruckt wurde.

Dokumentation Text von Adem Demaci

PARA GJYQIT TRADHËTAR

Jam këtu përball jush keq i munduar
Mendja më rri tek populli që s‘pushon së ëndërruari
Për ditën kur këtij gjyqi do t’i jap dënimin e merituar
E unë do të jam dëshmitar i krimeve tuaja, dhe forcohem.

Nuk jam i pari, as i mbrami që ndjej lumturi
Për çiftët e mi që tregojnë jetesën e këtij trolli
I heshtur si shkëmb, i thepisur akull, thikë
Pretë e djeg shekujt, shtigjeve të historisë.

Unë gjendem këtu pse ëndërrova ëndrrat e të parëve
Dhe të atyre që pas meje vinë vazhdimisht
E nëse e nesërmja do të jetë e errët si sonte
Kjo ëndërr do të ëndërrohet, gjer sa të zbardhë ajo ditë.

Dine o krijesa të anës së keqe, edhe ju servilë, lakenj
Ky gjyq i juaj është një njollë e historisë
Andaj s´ju njoh o shërbëtorë, o rob të vetvetes
Ju krimba të shëmtuar, ju o bijë të tradhtisë.

Nën këmbët tuaja ciflitemi, por si burrat qëndrojmë
Të përgjakur biem, por kurrë s’nënshtrohemi
Gjysmë të vdekurit e të vdekurit ngrisin kokat
Ju tmerron madhësia e uni i trimërisë, o të ligj.

E unë gjendem këtu se ëndërrova agimin e një nate
Që për ju do të jetë e errët , për popullin dritë
Në ëndërr s‘pashë gjë tjetër pos një zjarri
E ju thoni se është e ndaluar të ëndërrohet edhe tymi.

Zotërinjë mos harroni, që të lidhur si bishë më mbani
Po s‘mund të ma vidhni lirinë e ëndrrës sime, as ta lidhni
Edhe pse zili e keni atë liri që nuk blihet as nuk shitet
E as nuk vidhet as nuk vritet e as nuk burgoset tek ju.

Muret e burgjeve se mbyllin dot lirinë e trimave
Që shpirtrat si lidhin për gardhishte tuaja të shtrembëta
E ju me duar të buta, me rroba, të pispillosur si dama
Silleni nëpër sallone të larta mbretërore.

Ne kemi trupin në burg, por shpirtin e kem në liri
Jetojmë në skamje - barkthatë, por jetojmë me nderë
Na ndiqni, na rrihni, na shtypni e na vritni pa ndarë
Pse s´jemi bagëti si ju që pështyni fytyrat tuaja.

Tani më shikoni nga lart, sipër fronit hipur
Për të treguar se sa të mëdhenj jeni para meje
Por mua dhe shokëve të mi nuk na duhet kur far bine
Sepse ne jemi popull, o të mjerë, dhe për ju – madhësi.

Nuk e ndjej veten fajtor të përgjigjem para jush
Gjyqi juaj është një bande kriminelesh të ulët
Është mjegulla që mundohet me e ngulfat lirinë
Është gënjeshtër e përkohshme në duar të tradhtisë.

_________________________________________

******************************************************************

Kjo poezi për herë të parë është publikuar në vitin 1981 në gazetët ilegale "ZERI I ATDHEUT", Organ i Rinisë së PKMLSHJ!

Foto Adem Demaci